Juniorin teemaviikko etäyhteydellä: Ohjelmointia Scratchillä ja Peliohjelmointia Scratchillä (3.–4. lk)
Teemaviikko on Aalto-yliopisto Juniorin oma konsepti, jossa etäyhteydellä järjestettyyn työpajaan osallistuu samanaikaisesti useita koululaisryhmiä kaikkialta Suomesta. Valitsemme jokaiselle teemaviikolle oman teeman, josta tarjoamme etätyöpajaa useana päivänä noin viikon ajan.
Ohjelmointia Scratchillä (alkeet) -työpajat on tarkoitettu erityisesti ryhmille, joilla ei ole aikaisempaa kokemusta Scratchistä. Työpajoissa tutustumme Scratch-ohjelmoinnin alkeisiin ja opimme, miten voi itse ohjelmoida hauskoja animaatioita. Järjestämme yhteensä kaksitoista työpajaa tällä sisällöllä.
Peliohjelmointia Scratchillä (jatko) -työpajat on tarkoitettu ryhmille, jotka ovat käyttäneet Scratchiä aiemmin tai esimerkiksi osallistuneet aiemmin Ohjelmointia Scratchillä (alkeet) -työpajaan. Työpajoissa ohjelmoimme pieniä pelejä. Järjestämme yhteensä neljä työpajaa tällä sisällöllä.
Lue lisää ja ilmoita ryhmäsi mukaan: https://www.aalto.fi/fi/tapahtumat/ohjelmointia-scratchilla-ja-peliohjelmointia-scratchilla-etatyopajat-3-4-luokkalaisille-2