Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Opettajalta opettajalle -webinaari: Geometria ilman kaavoja – taittaminen ja leikkaaminen matematiikan opetuksessa

5.3. klo 14:0016:00
Valokuvassa käsi ojentaa toiseen käteen punaisen omenan.

Tervetuloa verkostomme Opettajalta opettajalle -webinaariin, jossa jaetaan kokemuksia ja asiantuntijuutta opettajalta opettajalle.

Webinaari: Geometria ilman kaavoja – taittaminen ja leikkaaminen matematiikan opetuksessa
Aika: to 5.3. klo 14.00–16.00
Paikka: ZOOM-verkkokokouspalvelussa (tilaisuus tallennetaan). 
Puhuja: Anastasia Vlasova, matemaattisten aineiden opettaja, Konepajan aikuislukio, Dimensiolehden pulmasivujen tekijä
Kohderyhmä: aineenopettajat

Ohjelman kuvaus: Haluatko tuoreita ja toimivia geometrisia tehtäviä, joissa oppilaat todella ajattelevat eivätkä vain laske tai käytä tekoälyä? Tässä interaktiivisessa webinaarissa tutustutaan origamin ja taita-ja-leikkaa-lauseen tarjoamiin mahdollisuuksiin matematiikan opetuksessa.

Saat konkreettisia ja helposti toteutettavia tehtäväideoita, jotka sopivat eri tasoisille oppilaille ja tukevat luontevaa eriyttämistä. Painopiste on siinä, miten näitä menetelmiä voidaan käyttää suoraan omilla oppitunneilla geometrian ymmärryksen syventämiseen ja oppilaiden aktiivisen ajattelun tukemiseen.

Webinaari on toiminnallinen ja interaktiivinen – saat siitä eniten irti ottamalla mukaan paperia ja sakset ja kokeilemalla itse.

Miten mukaan?
Saat linkin webinaariin ilmoittautumalla sarjaan sähköisen lomakkeen kautta. Ilmoittautuminen ei kuitenkaan sido osallistumaan muihin koulutuksiin.

Tiedot

  • Päivämäärä: 5.3.
  • Aika:
    14:00–16:00

Tapahtumapaikka

  • ZOOM

Järjestäjä